výstavní sál UPM a Galerie Rudolfinum)
kurátor / Otto M . Urban
Výstava Decadence Now! Za hranicí krajnosti je mezinárodním projektem, který koncepčně pracuje s pojmem dekadence v současném umění. Výstava není dělena chronologicky, ale tematicky do pěti oddílů, jež na sebe plynule a logicky navazují a vytvářejí tak pomyslný a uzavírající se kruh.
V teorii umění se v posledních letech stále více objevují pojmy dekadence a dekadentní, často také v souvislosti se současným uměním. Obecnost pojmu dekadence, respektive jeho paralelní existence i vně sféry umění, umožňuje nové metodologické postupy a kombinace, objevuje nová teritoria a vztahy. Dekadentní umění je vyhrocené, přesahuje míru obecně přijatelného, provokativně bourá ta nejcitlivější tabu. Dekadence je pevně spojena i s jasným postojem krajního individualismu.
Dekadence je téma, které je v současné kultuře aktuální, či lépe, opět aktuální. Apokalyptický pocit zmaru a krize naší civilizace podněcuje zvýšený zájem o temnou stránku lidského nitra i samotného světa. Od 70. let 20. století můžeme sledovat kontinuální snahu pracovat s typicky dekadentní tematikou u celé řady umělců jako Jeff Koons, Cindy Sherman, Nobuyoshi Araki, Jake a Dinos Chapman, Robert Mapplethorpe, Damien Hirst, Zhang Peng, Keith Haring, Andres Serrano, Gottfried Helnwein a dalších.
V této souvislosti je patrný i zvýšený zájem o dekadenci ze strany odborné i laické veřejnosti. Výstavy představující díla dekadentního umění vyvolávají nadšené reakce, stejně jako provokují veřejné skandály. Vždy ale otevírají diskuzi k celé řadě klíčových témat jako odcizení, ošklivost, krása, halucinace, smrt, pornografie, násilí, drogy, nemoc, šílenství, která formují základní otázky současné kultury a společnosti.
Ukazuje se také, že i témata zdánlivě zastaralá a neaktuální, jako např. cenzura (vnitřní i vnější), se v kontextu nové politické korektnosti opět dostávají na scénu. Dekadentní umění je subverzivní, podněcující, nevyvolává lhostejnost, ale vyžaduje formulování jasného postoje. Dekadence je v tomto smyslu vyhrocená, extrémní i provokativní. Odcizenost, zdánlivá nezaujatost, resp. odosobněné voyeurství, je také jasně vyprofilovaným postojem dekadence.
Výstava představí současné umělce a jejich díla z oblasti malby, plastiky, fotografie i videa v pěti hlavních kapitolách, z nichž kapitola Pop, rozšířena o samostatnou instalaci „Pokoj č. 13“ v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, ukáže současné dekadentní trendy v módě či designu (Josef Bolf, David Černý, Jiří Černický, Christian Humboldt, Zbigniew Libera, Niba, Erwin Olaf, Comenius Roethlisberger, Maciej Toporowicz, WGG atd.).
Vedle řady doprovodných programů, divadelních, filmových, hudebních a dalších produkcí, bude celý projekt provázen rozsáhlou publikací, jejímž autorem je Otto M. Urban, kurátor výstavy. Kniha mapující fenomén dekadence nejen z hlediska výtvarného, ale také filosofického, historického a společenského, bude mít své těžiště především v bohaté obrazové části. Knihu vydá nakladatelství Arbor Vitae ve spolupráci s Galerií Rudolfinum v Praze.
Kapitoly výstavy:
Krajnost sebe: Bolest
Matthew Barney, Genesis Breyer P-Orridge, Gilbert and George, Gottfried Helnwein, Damien Hirst, Jürgen Klauke, Robert Mapplethorpe, Yasumasa Morimura, Catherine Opie, Orlan, Pierre et Gilles, Cindy Sherman, Andreas Sterzing, Joel Peter Witkin, David Wojnarowicz
Krajnost těla: Sex
Nobuyoshi Araki, Marc Bijl, Wim Delvoye, Martin Gerboc, Jake and Dinos Chapman, Jeff Koons, Niba, Orlan, Jan Van Oost, Pierre et Gilles, Anders Serrano, Cindy Sherman, Géza Szöllósi, Tsang Kin-Wah, Joel Peter Witkin
Krajnost krásy: Pop
Boaz Arad, Gilbert & George, Gottfried Helnwein, Alexander Kosolapov, David LaChapelle, Yasumasa Morimura, Shimon Okshteyn, Erwin Olaf, Pierre et Gilles, Jamie Reid, Terry Rodgers, Paolo Schmidlin, Mark Ther
Krajnost mysli: Šílenství
David Bailey & Damien Hirst, Matthew Barney, Josef Bolf, Gottfried Helnwein, Jake and Dinos Chapman, Jürgen Klauke, Luetke, Ikuko Miyazaki, Yasumasa Morimura, Catherine Opie, Zhang Peng, Gérard Rancinan, Joel Peter Witkin
Krajnost života: Smrt
Steven Gregory, Keith Haring, Damien Hirst, Václav Jirásek, Jan Van Oost, Ivan Pinkava, Joel Peter Witkin
O projektu:
Decadence Now! je mezinárodní výstavní projekt koncipovaný pro Galerii Rudolfinum, Dům umění města Brna, Západočeskou galerii v Plzni a DOX.
Jednotlivé výstavy v rámci projektu Decadence Now!:
1) Galerie Rudolfinum: Decadence Now! Za hranicí krajnosti (součástí je instalace "Pokoj č. 13" v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze)
2) Dům umění města Brna: Joel Peter Witkin
3) DOX — centrum současného umění: Gilbert & George: Cesty
4) Západočeská galerie v Plzni: Ještě místo — Pustá zem (Ivan Pinkava, Josef Bolf); kurátor: Petr Vaňous
http://www.upm.cz/index.php?language=cz&page=123&year=2010&id=136&img=