Slovakia Gothic Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
DomovPortálLatest imagesHľadaťRegistráciaPrihlásenieShopsBands
Fórum

 

 Dievča a Vrana

Goto down 
+2
Morty
Blutengel
6 posters
AutorSpráva
Blutengel

Blutengel


Male
Počet príspevkov : 14
Age : 36
Location : Lučenec-okolie
Registration date : 02.07.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime08.12.09 22:51

Bolo raz jedno malebné mestečko.Pripomínalo skôr dedinku lebo bolo obklopené prírodou a aj priamo v ňom bolo viac zelene než v iných mestečkách . Mnohé mestá sú ako betonová džungľa a v nich ľudia životom pripomínajúci skôr stroje-plní stereotypu. Tak aspoň niekde sa človek cítil normálnejšie.....

V tom mestečku žilo jedno dievča ,volalo sa Viktória.Bolo rovnaké ako každé iné až.....až na jej život ktorý bol akoby prekliaty a obkolepný smolou a striedajúcimi sa problémamy.Rodičia ktorí ju nadovšetko milovali tragicky umreli keď sa neštastnou náhodou dostali do prestrelky nejakych bláznov.Od vtedy Viktória putovala do rôznych rodín no vždy keď ju cheli dať preč z mesta v ktorom vyrástla tak radšej utiekla.Nikdy nechcela totiž opustiť rodičov....ich hrob.Chodila za nimi na cintorín kde trávila aj hodiny denne a rozprávala sa s nimi.Ako 17 ročná prestala chodiť do školy nevedela si zvyknúť na tlak a požiadavky aké na ňu každý neustále mal.Našla si teda drobnú prácu v obchode so starožitnosťami.Z nej si splácala mesačne nájom na skromný bytík kúsok od centra mesta ktorý jej vybavila jedna z jej sestier z adopčnej rodiny po tom ako od nich utiekla.Mali sa radi no nedokázala u nich žiť...vedela že tam nepatrí.V práci sa striedala s jednou staršou pani-majiteľkou obchodu,ktorá poznala aj jej rodičov.Viktória robila vždy doobedu a pani ju striedala na obed.Každý deň po práci utekala Viktória cez park na kopec kde sa nachádzal miestny cintorín.Pred ním zvykli rásť krásne fialové kosatce ktoré Viktória nosievala rodičom k hrobu.Vždy jej tvrdili ze nieje nič krajšie než príroda sama.V tom duchu sa aj správala a žila. Vždy si vážila všetko živé, každú rastlinku dokonca aj ten najotravnejší hmyz.Tak aj brečtan ktorý obíjmal nahrobný kameň rodičov opatrovala akoby to bola krásna ruža....bola veľmi svojská so srdcom a dušou anjela.

Večer keď chodila domov odpočinút si ju dost casto ovládli melancholické nálady.Mnohokrát plakala ,trápila sa.Tá samota spôsobená stratou rodičov ju týrala zvnútra a toto neskončilo ani keď zaspala .Každú noc mala desivé sny kde vidí umierať svojich rodičov a ona sa nemôže ani pohnúť len sa nemo prizerať.Často sa preto vytrhla zo spanku a oddychla si do syta len malokedy....
Takto vypadal skoro každý jej deň.Menili sa občas len v detailoch.....väčšinou v tých ako dlho sa zdržala pri hrobe svojich rodičov.V praci introvertne potláčala akýkoľvek cit pred druhými.Bola skoro vždy tichučko.Po pár mesiacoch sa stalo že pani ktorej patril obchod so starožitnosťami nevychádzali dobré tržby.Tak Viktórii vyplatila asi štvrtinu pláce ale aby sa to ujdednalo ponúkla jej že si môže vybrať niečo z obchodu čo jej bude potom patriť navždy.Viktória chápala situáciu starej pani tak nenamietala a prechádzala sa teda obchodíkom v ktorom bolo ozaj veľa vecí a mnohé boli veeeelmi staré.Ako tak prechádzala obchodíkom pani jej vyberala a ponúkala veci v hodnote ktorou by dorovnala cenu výplaty ale Viktória všetko z toho odmietla a dalej kráčala bez slov a pozerala na veci okolo nej keď zrazu zastala.Otočila sa k poličke ku ktorej bola dovtedy otočená chrbtom.Na nej ležal náhrdelnik-amulet.Tvorila ho retiazka a kamienok ktorý bol purpurový až krvavo červený.Niečo jej našeptávalo aby si ho vzala.Aj sa jej nesmierne páčil a niečo ju ešte lákalo vziať si ho.Stará pani jej ale vravela že ten amulet nemá skoro žiadnu cenu ktorá by dorovnala nezaplatenú časť výplaty.Viktória jej odvetila že si ho vezme a že sú si už rovné .Pani teda súhlasila čudujúc sa pri tom.Viktória si potom odpracovala zvyšok pracovnej doby a potom šla ako vždy k hrobu rodičov s kyticou kosatcov.Rada sedávala priamo pred ním a rozprávala im všetko čo sa dialo počas dňa,aké veci predala proste každý detailík. Bola na nich naviazaná - aj po tom čo umreli....nič iné ako ich totiž nemala.

Ako tam sedela čas ubiehal pomerne rýchlo...jedna hodina dve....tri...okolo pol štvrtej keď tam stále sedela zrazu niečo zastrelo oblohu....pozrela sa hore no nič na oblohe nebolo,bola azurovo modra a bez jediného oblaku.Sklonila teda hlavu naspať k hrobu.Na jeho nahrobnom kameni ale zrazu sedela vrana....čierna ako noc.Viktória sa jej s úsmevom prihovorila že je od nej milé ak aj ona prišla pozrieť jej rodičov.Verila totiž že vrany sú strážcami a ochrancami duchov zosnulých.Vrana zletela z náhrobku k jej nohám a doskackala ku nej...Viktória ju chcela pohladiť ale vrana ju ďobla do prsta a uletela preč...ďobla ju až tak že krvácala.Nebola na ňu ale nahnevaná.Prst si obviazala vreckovkou ,pohladila hrob rodičov rozlúčila sa s nimi a šla domov.

Navečerala sa ,ľahla si na posteľ a pri fotke jej rodičov na ktorej ju obaja držia v náručí sa rozplakala. Sotva čo prvá slza prešla jej jemnou svetlou pokožkou cez líce a pokropila vankúš, pocítila v izbe akýsi chladný vánok vetra,pri tom všetky okná mala zavreté...nevenovala tomu až takú pozornosť tak ležala ďalej a chystala sa spať.Ako tak ležala už skoro spiaca zrazu pocítila pohladenie na líci a vôňu...tú na ktorú nezabudne nikdy...vôňu vlasov svojej maminy ....jej pokožky...Viktóriíne tmavo modré oči sa roztvorili a prvý krát po rokoch žiarili ako hviezdičky.Ked ich však otvorila v izbe nebol nik okrem nej,tak teda mierne sklamana a smutna ze sa jej to asi len zdalo po chvíli zaspala.Tú noc ju na počudovanie nečakala žiadna nočná mora.No prisnilo sa jej niečo zvláštne...akoby lietala ponad krajiny a hľadela nadol z výšky,,,,ako tak letela zrazu rozpoznala svoje mesto,kopec na ktorom je cintorín.Dokonca krúžiac ponad to miesto videla zhora samu seba v čiernych šatách a tmavo červeným korzetom, ktoré nosieva keď chodí navštíviť rodičov.Snívalo sa jej vlastne to čo videla tá vrana svojimi očami v ten deň.Ale niečo na tom bolo iné...keď si v sne ako tá vrana sadla na nahrobok za Viktóriou stáli dve skoro akoby miznúce presvitajúce postavy ,muž a žena usmievajúc sa na Viktóriu –boli to duše jej zosnulých rodičov.

Viktória počas spánku začala roniť slzy.....tento raz ale od štastia a dojatia z toho co v tom sne vidí.Vždy verila že jej rodicia sú jej na blízku ale ako všetci nevedela či si to len praje alebo to tak ozaj je,,,,po chvíli čo sa pôvodná udalosť odohrala aj v sne spala Viktória ďalej bez akéhokoľvek iného sna.Ráno ked šla do práce bola po dlhom čase veselšia,dokonca aj k zakaznikom prívetivejšia.Nevedela sa dočkať kedy príde pani na výmenu smeny.Keď sa tak stalo dobehla Viktória ku nej chytila ju za ruku a potiahla si ju ďalej k pultom a celú príhodu z noci jej vyrozprávala.Stará pani sa počas jej rozprávania ale netvárila prekvapene iba hypnoticky pozorovala amulet ktorý Viktória nosí vždy odkedy si ho vybrala.Keď sa jej Viktória spýtala či to môže byť pravda že oni tam boli a že teda ten sen bol celý pravdivý tak pani len odvetila:“to ten amulet“.....Viktória nechápala čo sa pani snaží povedať....po chvíli jej ale pani začala hovoriť príbeh ktorý sa o tom amulete hovorí ...už jej rodičia ho mali vo vlastníctve v drobnejsom obchode tiež so starožitnosťami....tí jej vravievali že ten amulet patril jednej germánskej čarodejnici a že v ňom sa ukryla určitá časť sily ktorá sa z čarodejnice uvolnila ked umrela.Amulet údajne vedel priblížit kontakt so svetom mŕtvych a samotnými strážcami,teda vranami ktoré tie duše opatrovali a starali sa o ne.Pani jej ďalej rozprávala detaily o jej rodine a o príbehu tej čarodejnice.Dozvedela sa že ju upálili po tom ako sa snažila pomocť jednej mladej žene rozlúčiť sa s mužom ktorého zabili vo vojne....kým žil nemala šancu mu povedat aspoň zbohom a povedať ako ho ľúbi.....táto čarodejnica jej prisľúbila a zariadila že na miestnom cintorine o polnoci keďbude najbližší spln uvidí svojho muža a može sa s ním rozlúčiť ale že tam bude presne jednu hodinu a potom sa navráti do svojho sveta.

Viktória so zatajeným dychom počúvala tento príbeh a keď sa dorozprávali o všetkom Viktória sa tvárila ako vždy rovnako bez známok dákej zmeny.No v mysli už očakávala spln ktorý mal nasledovať presne o tri dni.Tie dni jej plynuly rovnako -doobedu v práci a poobede pri hrobe rodičov...no noc už nemala rovnakú, nočné mory už navždy pominuli.
V deň keď sa mal v noci ukázať na nočnej oblohe spln ,bolo na Viktórii už vidieť nedočkavosť,ktorú jej priniesla legenda o čarodejnici.Počkala do obeda vymenila sa s pani a šla na cintorín.Rodičom tentoraz nepovedala skoro nič okrem vrúcneho pozdravu a slov že sa čoskoro uvidia.Položila im kyticu kosatcov na hrob a šla domov .Celá nedočkavá sa pripravovala na noc,pripravila si oblečenie, najedla sa a kúsok si oddýchla.Pol hodinu pred polnocou sa obliekla a vybrala sa na cintorín.Baterku si nevzala lebo mesiac žiaril tak jasne že by jej bola úplne zbytočná.Prišla tam dokonca v predstihu čo sa tak ponáhľala ku nim.Sadla si k hrobu a čakala kým kostolná veža odbije polnoc a navôkol znie šepot noci.

Polnoc prave odbíja,žiariaci spln sa trbliece vo Viktóriiných očiach keď naň s úžasom pozerá a popri tom sa s nedočkavosťou obzerá hľadajúc v tme svojich rodičov.Na cintoríne je úplné ticho ani cvrčky dnes nehrajú svoje sonáty ako obvykle,ani sovy-princezné noci nehúkajú....s miernym strachom v hlase vysloví Viktória do tmy...“mami?...“oci?“.....
Ale stále je ticho a jej rodičia nikde,z očí sa jej vykotúľajú slzy z toho že nevidela rodicov,že asi len slepo verila legende o tom amulete....

Vstáva od hrobu s úmyslom že pôjde domov ľahnúť si...prešla už polhodina a nič tak to už vzdala a kráča od hrobu.Už bola za bránou na lúčke kde kvitnú kosatce, ked počula šepotavé volanie ....“Viktória.....Viktória.....
Viktória sa s rozbehla naspäť k hrobu.Tam stále nieje nikoho vidieť tak už celá zmätená sa rozplače a kľakne si k hrobu.Zrazu celý cintorín obklopí hustá hmla a kdesi v pozadí počuť krákanie vrany.Spoza Viktórie sa ozve dvojhlasne:“neplač dcérka“...Viktória sa rýchlo postaví a otočí a pred sebou vidí svojich rodičov.....otec jej utiera slzy z očí a obaja ju obíjmajú.

Plná radosti sa na nich nevie vynadívať.Sú rovnakí ako keď sa s ňou naposledy lúčili v osudný deň.Vysvetľujú jej že ich smrť bola písaná v knihe osudu že to tak malo byť a že všetko má svoj vyznam v tomto svete a aj v iných svetoch ktoré obklopujú tento náš..Vysvetlili jej aj to že ten amulet čo má si ju našiel....kúzlom cestoval a vyhľadal ju práve preto ako sa trápila a smútila za rodičmi.Ten amulet však musí odovzdať rodičom ktorí ho prinesú naspäť čarodejnici ktorá takto pomáha trpiacim dušiam na zemi.Povedali jej že všetko bude dobré,budú vždy pri nej a jedného dňa sa znova zídu no v druhom svete.Dovtedy má žiť svoj život naplno a netrápiť sa viac.Po tých slovách sa rozplynuli v hmle a vo vánku vetra zneli slová „sme stále s tebou“

Odvtedy sa už Viktória viac netrápila,v práci pracovala s úsmevom na perách,bola navštíviť svoju nevlastnú sestru poďakovať sa jej za všetko.Ospravedlniťsa rodine od ktorej ušla a vysvetlila im že to inak nevedela vyriešiť, oni to akceptovali.Po pár rokoch zdedila obchodník do svojho vlastníctva.Keď stará pani z obchodu odišla do ríše mŕtvych,prepísala ho Viktórii.Tá na cintorín chodí pravidelne kvety kladie aj na hrob starej pani a potom ide k hrobu rodičov.Privráva sa aj vranám keď letia okolo alebo sedia na stromoch aby pozdravovali jej blízkych a poďakovali aj čarodejnici za všetko.

Ak ešte žije,jej modré oči ako lagúna iste neronia ani jednu slzičku a tešia sa z každého dňa.....a ak už náhodou umrela....jej oči žiaria štastím stále lebo je so svojou rodinou ktorú vždy nadovšetko milovala.
Návrat hore Goto down
Morty

Morty


Male
Počet príspevkov : 1869
Age : 38
Location : mt/bb
Registration date : 16.11.2008

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime09.12.09 18:41

priznam sa ze som sa nedostal ani cez prvych 10 riadkov pretoze... mno... nic v zlom ale chyba tomu trosku stava, najma co sa stylu pisania tyka... neviem, napr viac obmienat slova, chytlavejsia slovna zasoba abo nieco kreativnejsie nez "bolo raz jedno" by tomu pomohlo... ale cez vikend si to prejdem cele Wink
Návrat hore Goto down
http://www.tetovanie.co.cc
Blutengel

Blutengel


Male
Počet príspevkov : 14
Age : 36
Location : Lučenec-okolie
Registration date : 02.07.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime09.12.09 19:22

mortimer napísal:
priznam sa ze som sa nedostal ani cez prvych 10 riadkov pretoze... mno... nic v zlom ale chyba tomu trosku stava, najma co sa stylu pisania tyka... neviem, napr viac obmienat slova, chytlavejsia slovna zasoba abo nieco kreativnejsie nez "bolo raz jedno" by tomu pomohlo... ale cez vikend si to prejdem cele Wink
pozri ja nepisem nieco s rozmyslanim nad tym ake slovo tam pouzit alebo ako to bude celkovo vypadat.proste pisem zvnutra bez nejakych zamerov oslnit tym verejnost ci uz po obsahovej stranke alebo nad domienkami ake uchvatne slovne hracky by tam mali byt pouzite.a ano nieje to pisane nejak kreativne co sa tyka slovnej zasoby...ja ani netvrdim ze som spisovatel tak to odomna nemoze nik cakat.toť vše :)
Návrat hore Goto down
AloneSoul

AloneSoul


Male
Počet príspevkov : 101
Age : 35
Location : Bratislava
Registration date : 17.06.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime10.12.09 12:59

mne sa to paci ale slovne spojenie ,,kúsok si oddýchla" ma z neznameho dovodu irituje Laughing
Návrat hore Goto down
Blutengel

Blutengel


Male
Počet príspevkov : 14
Age : 36
Location : Lučenec-okolie
Registration date : 02.07.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime10.12.09 16:02

AloneSoul napísal:
mne sa to paci ale slovne spojenie ,,kúsok si oddýchla" ma z neznameho dovodu irituje Laughing
nejake zasadne upravy som v tom po dokonceni nerobil lebo ako sa poznam prepisal by som to asi cele a to sa mi nechcelo tak som to nechal ako je tak ak nieco irituje alebo vadi co uz:)
Návrat hore Goto down
Morty

Morty


Male
Počet príspevkov : 1869
Age : 38
Location : mt/bb
Registration date : 16.11.2008

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime11.12.09 1:23

tak vzhladom na to ze si to niekde zverejnil tak som predpokladal, ze v tom bol kreativny zamer a osobne sa drzim zasady ze "ked uz tak poriadne" ak teda niecomu venujem svoj cas. kritiku sa oplati brat ako konstruktivnu vzdy, clovek sa odjakziva ucil na chybach :) aj ked z tohto pohladu je chyba dost subjektivny pojem

btw otazka: citavas knihy?
Návrat hore Goto down
http://www.tetovanie.co.cc
Blutengel

Blutengel


Male
Počet príspevkov : 14
Age : 36
Location : Lučenec-okolie
Registration date : 02.07.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime11.12.09 1:32

mortimer napísal:
tak vzhladom na to ze si to niekde zverejnil tak som predpokladal, ze v tom bol kreativny zamer a osobne sa drzim zasady ze "ked uz tak poriadne" ak teda niecomu venujem svoj cas. kritiku sa oplati brat ako konstruktivnu vzdy, clovek sa odjakziva ucil na chybach :) aj ked z tohto pohladu je chyba dost subjektivny pojem

btw otazka: citavas knihy?
tvoj predpoklad bol ale mylný a pre mna za mna nech su tam aj chyby gramaticke alebo ake chcu...proste je to ake je a tym to hasne .viem ze to nieje dokonale ani bezchybne a ani som to nemal v plane take spravit ja nepisem nieco pre dokonalost ale pre isty pocit co z toho mam potom.
a nie nemam vo zvyku citat knihy nebaví ma pri tom sediet uprednostnujem film radsej
Návrat hore Goto down
Morty

Morty


Male
Počet príspevkov : 1869
Age : 38
Location : mt/bb
Registration date : 16.11.2008

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime11.12.09 13:00

jj, citit to tam
Návrat hore Goto down
http://www.tetovanie.co.cc
AloneSoul

AloneSoul


Male
Počet príspevkov : 101
Age : 35
Location : Bratislava
Registration date : 17.06.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime11.12.09 17:25

Blutengel napísal:
mortimer napísal:
tak vzhladom na to ze si to niekde zverejnil tak som predpokladal, ze v tom bol kreativny zamer a osobne sa drzim zasady ze "ked uz tak poriadne" ak teda niecomu venujem svoj cas. kritiku sa oplati brat ako konstruktivnu vzdy, clovek sa odjakziva ucil na chybach :) aj ked z tohto pohladu je chyba dost subjektivny pojem

btw otazka: citavas knihy?
tvoj predpoklad bol ale mylný a pre mna za mna nech su tam aj chyby gramaticke alebo ake chcu...proste je to ake je a tym to hasne .viem ze to nieje dokonale ani bezchybne a ani som to nemal v plane take spravit ja nepisem nieco pre dokonalost ale pre isty pocit co z toho mam potom.
a nie nemam vo zvyku citat knihy nebaví ma pri tom sediet uprednostnujem film radsej
ked mas ku kritike postoj MFP tak naco si to zverejnil?
Návrat hore Goto down
Blutengel

Blutengel


Male
Počet príspevkov : 14
Age : 36
Location : Lučenec-okolie
Registration date : 02.07.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime11.12.09 18:01

AloneSoul napísal:
Blutengel napísal:
mortimer napísal:
tak vzhladom na to ze si to niekde zverejnil tak som predpokladal, ze v tom bol kreativny zamer a osobne sa drzim zasady ze "ked uz tak poriadne" ak teda niecomu venujem svoj cas. kritiku sa oplati brat ako konstruktivnu vzdy, clovek sa odjakziva ucil na chybach :) aj ked z tohto pohladu je chyba dost subjektivny pojem

btw otazka: citavas knihy?
tvoj predpoklad bol ale mylný a pre mna za mna nech su tam aj chyby gramaticke alebo ake chcu...proste je to ake je a tym to hasne .viem ze to nieje dokonale ani bezchybne a ani som to nemal v plane take spravit ja nepisem nieco pre dokonalost ale pre isty pocit co z toho mam potom.
a nie nemam vo zvyku citat knihy nebaví ma pri tom sediet uprednostnujem film radsej
ked mas ku kritike postoj MFP tak naco si to zverejnil?
nuz ked sa niekomu nepaci nikto nikoho nenuti to citat .a ked ma dakto chut kritizovat nech hodi sem aj on svoje diela aby sa to dalo porovnat potom aj s tym jeho vytvorom.myslel som ze toto je rubrika vlastnej tvorby a nie "zbuzerujme kazdu vec ktoru sem niekto da" ja len tolko
Návrat hore Goto down
Erewan

Erewan


Female
Počet príspevkov : 747
Age : 32
Location : Jaskyňa pLná Netopierow
Registration date : 16.08.2008

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime11.12.09 18:24

ja chcem Len tiez podotknut,ze by sa Ludia nemaLi urazat, ked im niekto okritizuje ich "dielo"...
mysLim si,ze ked nieco zverejnim,musim s tym ratat, ze sa to bude aj nepacit...
a mne sa nezda ze ta "zdrbaLi", skor by som povedaLa, ze ti to napisaLi veLmi jemne,Mortimer nepouziL ani nejake urazLive prirovnania, baviL sa s tebou na inteLigentnej urovni...
chapem,ze sa to cLoveka dotkne, mozno si maL v pLane tou poviedkou nieco povedat,citit to tam (aLe naprikLad ani ja som sa nejako daLeko nedostaLa,proste som nezvLadLa ten styL...)...iste nie si spisovateL, tak nemozeme cakat dokonaLost...aLe prosiiim, neurazaj sa, skor sa tes,ze ti niekto uprimne povie co je zLe,pouc sa z chyby a mozno ta nabuduce aj pochvaLime :)
Návrat hore Goto down
http://www.himka.webka.sk
Umbra

Umbra


Female
Počet príspevkov : 227
Age : 32
Location : DCA/Laugaricio
Registration date : 06.08.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime11.12.09 18:58

Keď píšeš pre seba prečo to uverejňuješ? Tak si píš do denníčka a zavri ho do šuflíka. Uverejnením svojho diela dávaš ostatným najavo, že ťa zaujíma ich názor. Nepriamo od nich žiadaš aby si to prečítali a prípadne ohodnotili. My sme napísali (teda ja nie už nemám k tomu veľmi čo povedať, mám rovnaký názor ako mortimer) svoj názor. Nechápem prečo by mali ľudia, ktorí kritizujú porovnávať svoje schopnosti v danej oblasti s kritizovaným človekom.
Mimochodom Erewan pekná foto. Wink
Návrat hore Goto down
http://www.last.fm/user/bloodyWHORE
Blutengel

Blutengel


Male
Počet príspevkov : 14
Age : 36
Location : Lučenec-okolie
Registration date : 02.07.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime11.12.09 19:06

veď ja to chápem a nemám nič proti kritike veď viem že to nieje a ani nebude dokonalé ale načo to rozoberať ked to viem aj ja a aj kazdy citatel že to pochopitelne ma v sebe nedostatky a este vzhladom k tomu ze to je moja prvotina .proste to je aké je a je jasné že nie každému sa to páči či už obsahovo alebo po stránke textu.tak to býva ...chyby boli su a budu asi v kazdom diele ci uz male alebo velke.nič viac som nechcel povedat a urazat sa.....to sa mi nechce len koli tomu :)
Návrat hore Goto down
Morty

Morty


Male
Počet príspevkov : 1869
Age : 38
Location : mt/bb
Registration date : 16.11.2008

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime11.12.09 22:35

nuz pozri, zverejnil si to na fore a pod pojmom forum sa od antickych cias rozumie verejne miesto kde zucastnni vyjadruju svoj nazor.
ja berem ze prvotiny nikdy za moc nestoja, svoje nezverejnujem pretoze jednak nie su dokoncene a jednak mam s nimi iny zamer. tak ci onak, ako v inych oblastiach ludskeho zivota plati, ze nik uceny z neba nespadol, aj spisovatel sa postupom casu vo svojom "fachu" zlepsuje.

ohladom tych knih - ked sa chces venovat literature je ozaj skoda, ze ta prave to comu sa venujes ta nezaujima. bezna rec sa na pisany text absolutne nehodi, ten ma zaujit uplne inym sposobom ako hovorene slovo. napr je rozdiel medzi "jej modré oči ako lagúna" kde by si v hovorenom slove zrejme zvyraznil prirovnanie o lagune zvukmalbou, v texte sa to straca a napr "jej oci modre ako laguna" vyznieva uplne inak...
asi tolko som tym chcel povedat, ako moj nazor citatela.
Návrat hore Goto down
http://www.tetovanie.co.cc
Blutengel

Blutengel


Male
Počet príspevkov : 14
Age : 36
Location : Lučenec-okolie
Registration date : 02.07.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime11.12.09 22:55

ved hej ja ta chapem no prvotny zamer nebol dat to sem pisal som to v podstate len tak a az neskor som sa rozhodol dat seb a prerabat to koli stylizacii by mozno skazilo povodne myslienky alebo dej.zatial som sa nedopracoval ku kniham ktore by ma zaujali netvrdim ze sa to casom nezmení.ak najdem nieco co ma bude bavit citat budem len rad
Návrat hore Goto down
Erewan

Erewan


Female
Počet príspevkov : 747
Age : 32
Location : Jaskyňa pLná Netopierow
Registration date : 16.08.2008

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime13.12.09 14:33

citat citat citat,najst si nieco co sa ti paci,trosku sa inspirovat,transformovat a skombinovat so sebou samym a mas to ...aspon tak pisem ja..
a pravdu povediac,ja sa svoje veci hambim nejak zverejnovat :D

bloodQUEEN: dakovaLa mooc ^^
Návrat hore Goto down
http://www.himka.webka.sk
Blutengel

Blutengel


Male
Počet príspevkov : 14
Age : 36
Location : Lučenec-okolie
Registration date : 02.07.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime13.12.09 15:10

Vedeli by ste poradit nieco co stojí za precitanie? zatial co som zacak citat ma prestalo zaujimat behom par desiatok stran....
Návrat hore Goto down
Morty

Morty


Male
Počet príspevkov : 1869
Age : 38
Location : mt/bb
Registration date : 16.11.2008

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime13.12.09 18:49

neviem co mas rad tak tazko odporucit, mne sa paci napr aj romanticka klasika, ktoru mas na strednej ako povinne citanie. ale ak by som mal poradit tak by som asi skor vyzdvihol mojho oblubeneho terryho pratchetta a jeho seriu zemeploch, ak ale nie si moc literarny typ tak odporucam citat chronologicky pretoze z toho budes mat gulas. dan brown vie zaujat aj necitacujuceho cloveka, skoda ze sa ale jeho knihy dodrbali sfilmovanim. alebo skus aj fantasy klasiku typu tolkien, aj ked si tom ja osobne myslim ze je to kusok infantilne
Návrat hore Goto down
http://www.tetovanie.co.cc
Blutengel

Blutengel


Male
Počet príspevkov : 14
Age : 36
Location : Lučenec-okolie
Registration date : 02.07.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime13.12.09 21:09

popozeram nieco z toho a uvidi sa co ma zaujme a pripade pohladam aj ine diela nejake nieco ma raz iste zaujme :)
Návrat hore Goto down
Michael Eyres Valkrie

Michael Eyres Valkrie


Male
Počet príspevkov : 354
Age : 31
Location : Slovakia
Registration date : 07.08.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime28.12.09 1:26

Chvalim ze pises ale toto pre mna nejaku umeleckú hodnotu nema.
Aký bol zámer uverejnenia, keď z tvojho tvrdenia vypliva ze pises bez zaujmu nas oslnit?
Rozhodne si najprv precitaj nejake knihy aby si si osvojil akuu taku formu a zlepsil slovnu zasobu. SJ je pekny, nač ho kazit nejakymi skomoleninami ako od madara?
Návrat hore Goto down
Blutengel

Blutengel


Male
Počet príspevkov : 14
Age : 36
Location : Lučenec-okolie
Registration date : 02.07.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime28.12.09 2:32

Ešte raz..nepovažujem sa za spisovatela tak ma tak nehodnotte.Prvotný zámer bol vypustit paru ak to poznas ak nie nevadi...viem ze to nebolo super co sa tyka slovnej zasoby...ale ani nebude ja niesom slovník aby osm vedel vsetko mozne do toho komponovat nepisem to teda koli tomu aby to bolo dokonale ale preto ze chcem.zámery neboli a ani niesu nejak s tym prerazit.proste dalsia poviedka do poctu ....teda zhrnute a v skratke...ano je to nedokonale,ano bodlo by precitat viac knih ale ja sa tu ani nehrám na Štúra tak ak sa aj v niecom zlepsim stale to nebuide dokonale tak to nechajme tak .je to ake to je viem to ja aj vy. ale ajtak vdaka za nazory skusim si zvacsit slovnu zasobu v písaní...ale stale to bude len amaterska poviedka.takze tak :)
Návrat hore Goto down
Morty

Morty


Male
Počet príspevkov : 1869
Age : 38
Location : mt/bb
Registration date : 16.11.2008

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime28.12.09 13:38

profesional = clovek, ktory si niecim zaraba, tj. aj autor ktory je publikovany pokym to nie je jeho hlavny predmet zarobkovej cinnosti sa chape ako amater. :)

to neni en o citani a slovnej zasobe, ale vseobecnom prehlade, vseobecne mat co ponuknut, viac ako opite rozpravanie v krcme... tak bud si ten svoj prispevok zmaz abo sa prestan ohradzovat ze vies ze to stalo za prd
Návrat hore Goto down
http://www.tetovanie.co.cc
Blutengel

Blutengel


Male
Počet príspevkov : 14
Age : 36
Location : Lučenec-okolie
Registration date : 02.07.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime28.12.09 15:20

ano viem o tom tak naco to tu bude kazdu chvilu niekto vytahovat ?myslim ze toto ma aj napriek chybam vacsiu hodnotu ako spominane opilecke rozpravanie v krcme .Laické písanie sa nikdy nevyrovná písaniu riadnych spisovatelov VIEM o tom. tak co keby ste to skusili pochopit aj vy ze to tak je......ale predpokladam ze za par dni tu zas pribudne niekto kto si vsmne ze tam nieje dokonala slovna zasoba ci vseobecny prehlad a zasa to len napise...ale kedze o tom vsetci vieme zas to bude zbytocne.neviem co dodat asi len ze si cením názory a kritiky a v rámci možností sa skúsim zdokonalovat.ale tak ci tak sa stale najdu chyby ci uz v mojich alebo inych prispevkoch a PS: nik nieje nútený čítat to ak sa mu to nepaci:)
Návrat hore Goto down
Morty

Morty


Male
Počet príspevkov : 1869
Age : 38
Location : mt/bb
Registration date : 16.11.2008

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime28.12.09 16:03

ano ale ked clovek musi sledovat kazdy prispevok tak ho unavuje citat stale o tom istom. edituj to a dopis tam ze s akym je to zamerom abo to zmaz abo nevysvetluj kazdemu nanovo ze v principe si si aj ty vedomy ze to stoji za prd a ze si to nechcel uverejnovat, len nejakym zazrakom sa to tu ocitlo.
Návrat hore Goto down
http://www.tetovanie.co.cc
Blutengel

Blutengel


Male
Počet príspevkov : 14
Age : 36
Location : Lučenec-okolie
Registration date : 02.07.2009

Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime28.12.09 16:11

to som nikdy nepovedal tak laskavo neprekrucaj moje slová....vravel som ze viem ze to ma urcite chyby vzhladom na to ze to je laícký výtvor a nie spisovatelove dielo a ze som to nepísal s prvotným zamreom dat to sem ale pre vlastne dovody.a ked je tu uz rubrika vlastne diela tak preco to sem nedat.ano bude dobre ked sa k opakujucim sa prispevjkom nebudem vyjadrovat a bude dobre ked si dalsi prispievatelia precitakju aj diskusiu ked uz nieco chu pisat.a tvrdit ze nieco stojí za prd je dost trúfalé .keby si mal v zbierke nejaké diela co by boli super a bezchyby fajn uznal by som ze tvoje su lepsie alebo niekoho ineho ale kedze sa kritici zatial nepreukazali svojimi vytvormi tak by bolo fajn neprehanat svoje vyroky.stále sa jedná o vlastné a teda amatérske výtvory a nie nejaké publikácie knižné.tak nerobme z komára somára pls.
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Dievča a Vrana Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dievča a Vrana   Dievča a Vrana I_icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Dievča a Vrana
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Slovakia Gothic Forum  :: Vaša Tvorba :: Vaše poviedky a príbehy-
Prejdi na: