Slovakia Gothic Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
DomovPortálLatest imagesHľadaťRegistráciaPrihlásenieShopsBands
Fórum

 

 Erszebeth Bathory

Goto down 
+10
Mystique
Kerubi
Dellanir
Veronika
LizzieBathory
Transilvania
without emotions
Morty
Chloë Noir
sedatívum
14 posters
AutorSpráva
sedatívum

sedatívum


Female
Počet príspevkov : 286
Age : 31
Location : tam kde vlky davaju dobru noc...
Registration date : 10.08.2008

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime15.08.08 1:12

Poznáte legendu o "krvavej" grófke Alžbete Báthoryovej...Raz keď ju jedna z jej slúžok česala, spravila chybu a grófka ju zato zbila do krvi.Krv jej postriekala ruky.Na mieste styku krvi s pokožkou sa Alžbete zdalo, že jej koža omladla.Po tom všetkom si spravila s pomocou dvoch slúžok krvavý kúpeľ.

Aký je váš názor na najbohatšiu uhorskú šlachtičnú svojej doby? Myslíte, že to bola krvilačná beštia alebo obeť spiknutia majetkuchtivých šlachticov a cirkvi?

Apropo videli ste film Juraja Jakubiska - Bathory?Ak áno, čo naň hovoríte?Ja som ho videla a mne osobne sa páčil clown
Návrat hore Goto down
Chloë Noir

Chloë Noir


Female
Počet príspevkov : 737
Age : 34
Location : Košice
Registration date : 05.08.2008

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime15.08.08 11:03

O Alžbete Báthory som písala SOČ-ku v treťom ročníku. Dozvedela som sa mnohé nové veci a môj pohľad na vec sa v celku trochu pozmenil. Mám o nej aj niečo na blogu, aj keď tam zatiaľ chýba môj názor (niežeby som ho nemala alebo nevedela napísať. Raz som ho už písala a znova sa mi nechce. Len tie veci už v compe nemám).

Pravdaže, myslím si, že bola vrahyňa, snáď najznámejšia masová vrahyňa, ale vôbec nesúhlasím s kúpaním sa v krvi alebo s tým, že krv pila. Čo sa týka kúpania, je to roznako absurdné ako nemožné. Krv sa zráža prirýchlo na to, aby sa v nej dalo kúpať.
Zabíjať a týrať slúžky v tom čase nebolo raritou.
Báthoryovci však mali obrovské majetky, na ktoré si mnohí robili nároky. Bolo prekvapivé, že Alžbeta sa nedala ani po manželovej smrti. Neutiahla sa tak, ako iné vdovy, do ústrania, ale riadila svoje veci naďalej. A to sa mnohím nepáčilo. Potrebovali sa jej zbaviť.
Jej činy boli na to ideálne.

http://sinister-death.blog.cz/rubriky/bloody-countess
Návrat hore Goto down
http://sinister-death.blog.cz
Chloë Noir

Chloë Noir


Female
Počet príspevkov : 737
Age : 34
Location : Košice
Registration date : 05.08.2008

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime15.08.08 11:05

"Alžbeta Báthory bola nepochybne známa. Možno v zlom svetle, ale predsalen známa. Podľa môjho osobného názoru bola Alžbeta obvinená neprávom. Netvrdím, že tie dievčatá nezabila. Avšak vraždy slúžok neboli v danej dobe ničím výnimočným. Sluhovia neznamenali nič a zomierali aj na iných dvoroch. Mnohé úmrtia možno pripísať chorobám, nezdravému životu, ťažkým trestom alebo neodborným liečiteľským praktikám. Možno to celé bolo len spiknutie proti Alžbete, ktorá so svojou ambicióznou a neústupčivou povahou mohla znamenať nebezpečenstvo. Možno stála v ceste tým, ktorí si robili zálusk na jej obrovský majetok. Možno sa cez ňu chceli zbaviť jej synovca Gabriela Báthoryho, kniežaťa Sedmohradska. V dnešnej dobe, to už nie je možné zistiť. Existujú len dohady, názory a povery."
Návrat hore Goto down
http://sinister-death.blog.cz
sedatívum

sedatívum


Female
Počet príspevkov : 286
Age : 31
Location : tam kde vlky davaju dobru noc...
Registration date : 10.08.2008

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime15.08.08 15:28

Ďakujem za názor pirat
Návrat hore Goto down
Morty

Morty


Male
Počet príspevkov : 1869
Age : 38
Location : mt/bb
Registration date : 16.11.2008

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime25.12.08 14:30

mimochodom ohladom jakubiskovho filmu - priznavam, ze este som ho nevidel, neda sa stiahnut no a ked bol vkinach ja som bol v zahrnaici, ale hadam sa uz dostanem do video pozicovne :) pointa vsak je ze jakubisko sa o filme vyjadril ako o fikcii, inspirovali ho dohady ze co sa alzbetinej legendy tyka mozu za to intrigy, ale historicku hodnotu vo filme netreba hladat, sam jakubisko sa o nom vyjadril ako o rozpravke pre dospelych.

a co sa vsetkych tych dohadov tyka - uz som pocul aj take, ze alzbeta sa snazila po precitani si neakych starorimskych spisov o chirurgicke zakroky ktorymi radikalne predbehla dobu (krestansku, inak sa tie veci robili uz v starom rime, napr operacie sedeho zakalu apod) no a kedze predsalen sa jednalo o dobu temna, tak z nej spravili obrovksu krvilacnu bestiu...

tiez nazor zaujimavy ale ako chloe skonstatovala, dnes to uz nezitime, vsetko su to len legendy, dohady a nazory

co je vsak nutne je tazit z jej legendy - ved rumuni uz robia draculov zabavny park, u nas na bathroicku aj cele cachtice snad vsetci okrem temniakov kaslu, hehe pritom kvanta zahrnicnych turistov by sa sem na to asi prislo pozriet
Návrat hore Goto down
http://www.tetovanie.co.cc
without emotions

without emotions


Female
Počet príspevkov : 170
Age : 37
Location : SR
Registration date : 21.01.2009

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime30.01.09 22:53

No mna tato osobnost zaujima,ale zas nie som nou posadnuta ....Knihy s nametom Bathoryovej sa mi valmi pacia,su dobre napisane,aj ked Stiavnicky sa na Niznanskeho ani nehrabe....A film som videla trikrat a zakazdym sa mi pacil....Vobec to nebol pribeh podobny tym ostatnym co uz opisal asi kazdy...takze sa mi pacilo ze to urobil tak ako to urobil...bolo to take pekne...neurobil z nej ani vrahynu ,ale ani anjelika....A asi tak nejak to mohlo byt aj v skutocnosti....to vazne uz asi nikto nezisti....co je skoda,mna by to velmi zaujimalo aka bola pravda
Návrat hore Goto down
Transilvania

Transilvania


Female
Počet príspevkov : 433
Age : 35
Location : Prešov
Registration date : 11.08.2008

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime01.02.09 5:18

no ja sa asi zajtra xystam pozriet tu bathorycku som zvedava ze ake to bude :)
Návrat hore Goto down
without emotions

without emotions


Female
Počet príspevkov : 170
Age : 37
Location : SR
Registration date : 21.01.2009

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime01.02.09 21:55

No pozri pozri a potom sa mozes vyjadrit pekne tu Wink
Návrat hore Goto down
LizzieBathory

LizzieBathory


Female
Počet príspevkov : 136
Age : 32
Location : tu
Registration date : 29.12.2008

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime03.02.09 11:29

Krvavé kúpele sú mýtus ktorý vyšiel, ak sa nemýlim, z pera Nižňánskeho...Nižnánsky aj Jakubisko sú čistá fikcia čo sa jej správania týka.
Odporúčam prečítať si historický román Alžbeta Bátoriová od Petra Kováčika, je to síce tiež len dohad (koniec koncov, pravdu sa už nikdy nedozvieme) ale pôsobil na mňa najvierohodnejšie..
V podstate tam išlo o to že bola psychicky chorá a sú tam na to celkom logické argumenty...a tiež že liečila ale nie vždy to vyšlo...
proste-stojí to za prečítanie, bavilo ma to aj so všetkými historickými vsuvkami o bojoch s Turkami a intrigách ktoré robil Turzo...vtedy bola taká doba, ale ak si to tak vezmeme-dnes to nie je o nič lepšie....intrigy, peniaze, zneškodňovanie konkurencie, nič nové
Návrat hore Goto down
without emotions

without emotions


Female
Počet príspevkov : 170
Age : 37
Location : SR
Registration date : 21.01.2009

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime03.02.09 19:43

LizzieBathory: vdaka za tip,tu knihu som veru este necitala.....mrknem na to najblizsie ako sa bude dat:)
Návrat hore Goto down
Veronika




Female
Počet príspevkov : 333
Age : 29
Location : PO
Registration date : 18.01.2009

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime03.02.09 20:39

Dnes som ten film videla a mne sa pacil...ale tak jak ste napisali su to len legendy atd.
Návrat hore Goto down
Morty

Morty


Male
Počet príspevkov : 1869
Age : 38
Location : mt/bb
Registration date : 16.11.2008

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime06.02.09 2:19

kto uz bol na cachticiach stanovat a skusil ci je pravda ze sa tam za splnu vzdy vo vezi v najvyssom okne o polnoci zapali sviecka? :)
Návrat hore Goto down
http://www.tetovanie.co.cc
Dellanir

Dellanir


Female
Počet príspevkov : 78
Age : 30
Location : južné Slovensko
Registration date : 22.08.2008

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime06.02.09 17:34

o tom som ešte nepočula,ale dobrá inšpirácia,už viem kam mám ísť stanovať :D
Návrat hore Goto down
Transilvania

Transilvania


Female
Počet príspevkov : 433
Age : 35
Location : Prešov
Registration date : 11.08.2008

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime07.02.09 4:52

no tak uz som ten film videla a nijako ma neohuril....... mozno som narocna alebo neviem ale nepacil sa mi........ a ja sa na caxtice xystam uz od minuleho leta a zatial nic.....ktovie ci sa tam niekedy dostanem.....
Návrat hore Goto down
Kerubi

Kerubi


Female
Počet príspevkov : 55
Age : 31
Location : Bratislava
Registration date : 20.10.2009

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime02.05.10 19:28

zaujimave,to s tou svieckou :) najbližší výlet bude práve tam Razz
Návrat hore Goto down
Mystique

Mystique


Male
Počet príspevkov : 797
Age : 102
Location : Mystique
Registration date : 05.08.2009

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime02.05.10 21:11

mortimer napísal:
kto uz bol na cachticiach stanovat a skusil ci je pravda ze sa tam za splnu vzdy vo vezi v najvyssom okne o polnoci zapali sviecka? :)

Nie nezapali.. (*vela pokusov*) Razz
Návrat hore Goto down
Morty

Morty


Male
Počet príspevkov : 1869
Age : 38
Location : mt/bb
Registration date : 16.11.2008

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime03.05.10 9:14

myst - a just ti tam dakedy pridem svietit baterkou Laugh
Návrat hore Goto down
http://www.tetovanie.co.cc
XXX007

XXX007


Male
Počet príspevkov : 15
Age : 42
Location : NB
Registration date : 03.10.2010

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime04.10.10 14:26

Ja ako Aristokrat a clen svetovej aristokratickeho zdruzenia,mam pristup do slachtickich registrov... Ked hladal som informacie o svojom rode baronskej,tak stretol som sa zo spismi aj o Bathoricke...Nechcem to rozoberat velmi ved istotne viete o rode bathory vela a aj to ze vimrelo po meci.A najme milovnici Pani grofki Bathory,vedia onej takmer vsechno.Ale asi to nevedia ze,ako som cital,neboly jasne dvokazy ze bola krvilacnou grofkou,dvokazy sa podavali najme sedliaci,a ani sam vladca nevedel rozhodnut o vine krasnej a bohatej grofki,ale tlacili nan rozni grofovia ktori chceli ziskat majetok grofky.A slaby panovnik podlahol a vidal ju aby ju sudili jej nepriatelia,a oni ju odsudily.Ani rosudku vijadrit sa nemohla,jej dety od nej zobraly a ju zamurovaly do hradu a tam zomrela,lebo bola aristokratkou a nemohly ju verejne potupit verejnou smrtom.Dvokazy ktori svedcili proty nej su neiste,a casty aj rozpore...duch chamtivosty grofof a krala a prosty duch a povera sedliakov ju priniesli o zivot a aj o majetok!
Návrat hore Goto down
Morty

Morty


Male
Počet príspevkov : 1869
Age : 38
Location : mt/bb
Registration date : 16.11.2008

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime04.10.10 21:45

chlape sory, nemam vo zvyku niekomu toto hovorit priamo, ale ty nie si aristokrat ale idiot. o gramatike ani nehovoriac.

mam 12 rocneho bratranca s lepsou sociointeligenciou, trefnejsimi reakciami k danej teme, na jeho vek vynikajucou gramatikou a az neuveritelnou slovnou zasobou.

zacni sa vzdelavat abo nieco so sebou robit a prestan sa na nete hrat na nieco cim nie si, dik
Návrat hore Goto down
http://www.tetovanie.co.cc
HorrorPops

HorrorPops


Male
Počet príspevkov : 67
Age : 29
Location : Košice
Registration date : 03.08.2010

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime04.10.10 21:55

no prepac morti ale teraz si ho ZABIL lol! lol! lol! lol! lol!
Návrat hore Goto down
Black Cobra

Black Cobra


Male
Počet príspevkov : 755
Age : 32
Location : Banská Bystrica
Registration date : 01.01.2009

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime04.10.10 22:28

a na prístup k tomuto bolo treba byť členom aristokratického zdrutženia?
Návrat hore Goto down
Umbra

Umbra


Female
Počet príspevkov : 227
Age : 32
Location : DCA/Laugaricio
Registration date : 06.08.2009

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime04.10.10 22:34

Poviem to inak. Lucius písal si, že si z Nových Zámkov a nie si Slovák. Predpokladám, že si Maďar. Oceňujem tvoju snahu písať na slovenskom fóre príspevky aj keď nevieš veľmi dobre slovensky ale...
....prosím ťa prestaň s kvázi filozofickými úvahami či čo to má byť. Je to hrozné, tvoje príspevky nemajú ani hlavu ani pätu. Nad gramatickými chybami by som možno prižmúrila oči. A keď nájdem začiatok nejakej myšlienky tak je ak tak pekne mimo. Toto som ešte fakt nevidela....
Návrat hore Goto down
http://www.last.fm/user/bloodyWHORE
Morty

Morty


Male
Počet príspevkov : 1869
Age : 38
Location : mt/bb
Registration date : 16.11.2008

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime05.10.10 0:54

@ umbra - ja som tiez neni povodom slovak a musel som sa naucit slovencinu dodatocne. ak neratam ignoraciu ciarok tak s tou gramatikou sa to da zvladnut. to len tak btw.. koniec koncov existuje aj google translator Laugh

co je podstatnejsie - mam 4ch kamosov zo zamkov a napriek ich tragickemu prizvuku slovencinu ovladaju skvelo, moc si na narodnej otazke nepotrpim ale new castle neni budapest, cize to nie je ospravedlnenie

a hovori sa tak ako melisko povedal "som este nevideu toto" Laugh Laugh

@ cobra - nepotrebujes, hypotetiky ale by sa ku knizke lahsie dalo dostat ak je v rodinnej kniznici nez si ju musiet zhanat na uradoch Laugh hypoteticky

@h-pops - najhorsie na tom je, ze to do smiechu nie je
Návrat hore Goto down
http://www.tetovanie.co.cc
Black Cobra

Black Cobra


Male
Počet príspevkov : 755
Age : 32
Location : Banská Bystrica
Registration date : 01.01.2009

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime05.10.10 1:09

Ja len tak že na google som toho našiel ovela viac... a to niesom aristokrat a mám prakticky nulový prehlad v tejto oblasti.
Návrat hore Goto down
Morty

Morty


Male
Počet príspevkov : 1869
Age : 38
Location : mt/bb
Registration date : 16.11.2008

Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime05.10.10 12:36

lol!

zrejme je googlit velice nearistokraticke, ja neviem Laugh
Návrat hore Goto down
http://www.tetovanie.co.cc
Sponsored content





Erszebeth Bathory Empty
OdoslaťPredmet: Re: Erszebeth Bathory   Erszebeth Bathory I_icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Erszebeth Bathory
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Slovakia Gothic Forum  :: Miscellanous :: História-
Prejdi na: