DomovFAQPortálHľadaťRegistráciaPrihlásenieShopsBands
Fórum

Share | 

H. P. Lovecraft

Goto down 
AutorSpráva
LadyMaggie

Female
Počet príspevkov : 28
Registration date : 14.06.2010

OdoslaťPredmet: H. P. Lovecraft   19.05.11 14:07

SKvelý autor, ktorý skoro vôbec nie je známy a príliš populárny, čo pokladám za nesmierne veľkú chybu! U mňa má obdiv!
A odporúčam jeho sfilmovanú poviedku - DAGON (horror)....jednoducho len ďalší génius, ktorý sa stal slávnym až po smrti...

"Najstaršou a najsilnejšou emóciou ľudstva je strach, a najstarším a najsilnejším druhom strachu je strach z neznáma."

Howard Phillips Lovecraft sa narodil v meste Providence, v štáte Rhode Island, 20.aug.1890. Bol posledným priamym potomkom starej rodiny z Nového Anglicka, ktorá zažila lepšie časy. Jeho otec zomrel ochrnutý v r.1898, matka žila do roku 1921, ale jej duševný stav sa zhoršoval úmerne tomu, ako sa zmenšoval rodinný majetok.
Lovecraft napísal:
"Ako dieťa som bol veľmi zvláštny a citlivý, vždy som dával prednosť spoločnosti dospelých pred deťmi."

V skutočnosti ho práve jeho neurotická matka nazývala zvláštnym a "chránila" ho pred kontaktom s vrstovníkmi. Ako predčasne vyspelé dieťa sa naučil čítať, keď mal štyri roky, a čoskoro začal experimentovať s písaním. Slabé zdravie mu nedovolilo navštevovať univerzitu a z finančných dôvodov sa musel vzdať amatérskeho žurnalizmu. Namiesto toho sa živil anonymnou literárnou prácou a upravovaním diel iných autorov na publikovanie. Postupne začal písať svoju vlastnú poéziu a prózu.
Po matkinej smrti žil nejaký čas v N.Y. Oženil sa so staršou ženou, s ktorou sa po dvoch rokoch priateľsky rozišiel. Vrátil sa teda do Providence. Tu sa usadil s dvoma staršími tetami. Jedna z nich zomrela v r.1932, spolu s druhou tetou býval až do svojej smrti 15.marca 1937.

Lovecraftova kariéra profesionálneho spisovateľa sa dá zhrnúť do obdobia približne šestnástich rokov. Pre verejnosť ostal takmer neznámym až na obmedzený okruh čitateľov bulvárnych časopisov, ako napr. Weird Tales (Tajuplné príbehy), v ktorom sa objavili jeho práce. Vynieslo mu to len úbohú almužnu, ktorou si vylepšoval príjem z malého dedičstva, a pokračoval v anonymnej drine pre iných autorov. Súčasne si svoj jednotvárny život spestroval a rozširoval rozsiahlou korešpondenciou s autormi a čitateľmi fantastickej literatúry. Najvernejší a najoddanejší členovia tejto skupiny založili tzv. "Lovecraftov krúžok" - jeho dlhé listy s komentármi, kritikami a lit. radami ich povzbudzovali v písaní alebo aspoň v pokusoch písať v tomto žánri. Keď rakovina spolu s Brightovou chorobou zapríčinila jeho smrť vo veku 46r., smútili za ním priatelia zo širokého okolia, hoci mnohí ho poznali len z korešpondencie.
Lovecraftov lit. štýl bol svojrázny, jeho nasledovníci ho často napodbňovali. S jeho dovolením si vypožičiavali imaginárne kulisy jeho poviedok, spolu s tajuplnými knihami a grotesknými božstvami, ktoré vytvoril na vystupňovanie hororu.
V čase svojej smrti sa už stal kultovou osobnosťou. Bol to však relatívne malý kult a nemal absolútne nijaký vplyv na súčasných kritikov či vydavateľov. Trvalo to veľa rokov, kým sa tomuto autorovi a jeho dielu dostalo pozornosti od širšej verejnosti.
Dnes sa pokladá za jedného z veľkých autorov americkej fantastickej literatúry a porovnáva sa s Poeom. Jeho dielo vyšlo v USA i v zahraničí a tento uhladený, staromódny, konzervatívny gentleman z Nového Anglicka sa stal uznávaným majstrom hororu.

Kritici ho však odsúdili zo "zlého vkusu a zlého umenia". Iní neprajníci zamerali svoje útoky aj na autora ako na človeka. Ted White vyjadril presvedčenie, že tento druh "chorej" tvorby je prudktom "chorej" mysle a naznačil, že ten, kto ju pokladá za príťažlivú, je tiež "chorý". Je to zaujímavý názor, ale ak by sme sa mali vyhýbať v záujme nášho duševného stavu autorom, ktorých životný štýl sa vymyká prijatým normám, naše knižnice by čoskoro zívali prázdnotou, nemyslíte?
zdá sa, že by to bola privysoká cena za naše duševné zdravie, najmä v prípade Lovecrafta.
Veď tento muž nepil, nefajčil, nebol narkoman. Jeho sexuálny život sa zrejme obmedzil na krátke manželstvo, hoci jeho žena o ňom vyhlásila, že bol "celkom dobrý milenec", ani jeho najzarytejší neprajníci uňho neobjavili žiaden dôkaz homosexuality. Hoci nepochybne trpel psychickými problémami, svoj usadlý spôsob života nenarušoval protispoločenským správaním.

"Chorobu", tak ako krásu, často vidí len ten, kto chce. Niekedy má formu osobného presvedčenia. A.C. Doyle skutočne veril vo víly a škriatkov, Emanuel Swedenborg mal literárne vízie pekla a neba. Obaja otvorene písali o svojich neobyčajných predstavách, ale ani jeden z nich sa preto nepokladá za "chorého".
Pokiaľ ide o číru predstavivosť, čo si môžeme myslieť o niekom, kto väčšinu života venuje písaniu o akýchsi hobbitoch alebo o krajine Oz? Boli vari aj títo muži "chorí"?
A čo tí, ktorí zasadili svoje hororové príbehy do reality? Bola Mary Shelleyová pomätená, keď písala Frankensteina?
"Chorá" alebo zdravá, každá tvorivá činnosť - vrátane písania - je produktom individuálnej predstavivosti, ovlyvnenej osobným postojom či prístupom k životu. A zdá sa, že ju podnecuje silná túžba aj potreba komunikovať s inými. Väčšina uspokojuje svoje túžby jednoduchým spôsobom. Fyzicky príťažliví a energickí ľudia zriedka pociťujú potrebu byť "tvorivými", aby ich za to naša spoločnosť odmenila. Svojím dielom totiž vytvárajú určitý obraz o sebe samých - často ide len o zbožné želanie - obraz mužného svalovca, romantického milovníka, objektívneho analytika ľudského správania, cynického realistu, múdreho filozofa, sexuálneho borca, básnika, ľahkomyselného dobrodruha...
Spisovatelia sú hercami, ale herecká rola nie je človek sám, hoci môže stelesňovať niektoré z jeho názorov a postojov.

Lovecraftov život a dielo majú spoločnú jednu tému: posadnutosť snami. Od útleho detstva sa vo svojich snoch ponáral do ríše plnej živých vízií mimozemských a exotických krajín, ktoré niekedy vytvárali kulisy hrôzostrašným nočným morám.
Úspech k nemu neprišiel z večera do rána. počas jeho krátkeho života sa mu nedostalo veľkého uznania. V zbierkach "najlepších" noviel figurujú len dve z jeho poviedok. Aj keď niekoľko jeho poviedok spracovali pre Tv, dosiaľ sa nezrodil jediný celovečerný film na niektorý z jeho námetov. Napriek tomu, Lovecraft sa stal objektom niekoľkých knižných životopisov a viacerých vedeckých prác. Jeho knihy ležia na policiach mnohých knižníc. Sláva, ktorá sa mu vyhýbala počas života, vrátila sa k nemu pol storočia po jeho smrti.

"Deti sa vždy budú báť tmy a muži citliví na dedičné impulzy sa vždy budú triasť pri myšlienke na skryté a nepreniknuteľné svety s čudesným životom, čo azda pulzuje v priepastiach medzi hviezdami alebo sa horlivo tlačí na našu planétu v neľudských dimenziách, ktoré môžu zazrieť len mŕtvi a námesačníci."
V tejto kvetnej vete sa tají vysvetlenie, ktoré mienil Lovecraft ponúknuť ako odpoveď na otázku, prečo horor imponuje určitému typu čitateľa. Pritom však nevedomky odhalil svoje vlastné dôvody, prečo píše - pokúša sa tak vyrovnať s celoživotným strachom z neznáma.

Návrat hore Goto down
http://www.dyingangel.blog.cz
Morty

Male
Počet príspevkov : 1869
Registration date : 16.11.2008

OdoslaťPredmet: Re: H. P. Lovecraft   19.05.11 15:20

Lovcraft a "nie je znamy"? Laugh

nehnevaj sa, ale to bol najhorsi mozny zaciatok prispevku aky som kedy zazil. To by si chcela aby bol kazdy vecer hlavnou spravou vecerneho spravodajstva aby splnil tvoje kriteria popularity?

LadyMaggie

Female

OdoslaťPredmet: Re: H. P. Lovecraft   20.05.11 0:17

Moje kritériá popularity? Nehnevaj sa ty, ale ja nepokladám vôbec za dôležité stupne popularity, len mi je ľúto, že dobrá literatúra sa dostáva čím ďalej, tým viac do úzadia a je o nej menej zmienok...nesúď ma, keď nevieš presne, čo pod danými slovami myslím...
Návrat hore Goto down
Morty

Male
Počet príspevkov : 1869
Registration date : 16.11.2008

OdoslaťPredmet: Re: H. P. Lovecraft   20.05.11 0:37

no fakt netusim co sa da mysliet pod frazou lovecraft a neznamy Laugh

Petite_Morte

Female
Počet príspevkov : 17
Registration date : 06.05.2011

OdoslaťPredmet: Re: H. P. Lovecraft   20.05.11 7:56

Morty napísal:
no fakt netusim co sa da mysliet pod frazou lovecraft a neznamy Laugh

súhlasím :D a nemôžem si pomôcť ale Dagon (film) ma strašne iritoval ˇ_ˇ"
Návrat hore Goto down
Erewan

Female
Počet príspevkov : 747
Registration date : 16.08.2008

OdoslaťPredmet: Re: H. P. Lovecraft   20.05.11 10:17

škoda no, že sa nepredáva ako Twilight :D :D :D
Návrat hore Goto down
http://www.himka.webka.sk
LadyMaggie

Female

OdoslaťPredmet: Re: H. P. Lovecraft   20.05.11 12:22

To Morty: Neviem ako ty, ale mne sa všetky knihy sveta a filmy hneď do hlavy nevliali, všetko som si musela zistiť postupne sama a aj nájsť...a keďže tu Lovecraft zmienený nikde nebol, musela som to napraviť...
Potešuje ma predstava, ako vás dokáže jedno slovíčko "populárny" nasrdiť a všetkým sa vám hneď evokuje predstava na sladučký Twilight...čo s tým všetci, sakra, máte? Aspoň vidím, že vám ten film nie je ľahostajný...ale zabávam sa :D
Návrat hore Goto down
zombik

Male
Počet príspevkov : 149
Registration date : 26.01.2011

OdoslaťPredmet: Re: H. P. Lovecraft   20.05.11 13:25

Vsimol som si ze k novacikom na tomto fore panuje jemna "chladnost" co aj vysvetluje pomerne vysoky pocet ludi ktory sa regnu, postnu 2-3 prispevky a uz viac nepridu Sad Takze vyzva do davu: "Trosicka tolerancie poprosim ... nech to tu potom neni take zdechnute Wink " Co takto sa troska podporovat aspon na nete kedze v reali je to uplne na #@*-/$?
Návrat hore Goto down
Iris De Sang

Female
Počet príspevkov : 156
Registration date : 19.02.2009

OdoslaťPredmet: Re: H. P. Lovecraft   20.05.11 13:45

zombik napísal:
Vsimol som si ze k novacikom na tomto fore panuje jemna "chladnost" co aj vysvetluje pomerne vysoky pocet ludi ktory sa regnu, postnu 2-3 prispevky a uz viac nepridu Sad Takze vyzva do davu: "Trosicka tolerancie poprosim ... nech to tu potom neni take zdechnute Wink " Co takto sa troska podporovat aspon na nete kedze v reali je to uplne na #@*-/$?

súhlasím so zombíkom.
V posl. dobe sa snažím radšej nereagovať, ak mám podstatne iný názor na danú vec, ale keď som nasraná, tak poviem všetko a ešte to aj prikrášlim, aby to znelo čo najhoršie (hrozné so mnou). Ale snažím sa od toho odučiť.. dd
Návrat hore Goto down
http://www.akomaestenepoznate.blog.cz
Petite_Morte

Female
Počet príspevkov : 17
Registration date : 06.05.2011

OdoslaťPredmet: Re: H. P. Lovecraft   20.05.11 14:01

Ja neviem, ja mám pocit, že sme sa vyjadrili všetci relatívne slušne, či? O__o
Návrat hore Goto down
Sponsored content

OdoslaťPredmet: Re: H. P. Lovecraft   

Návrat hore Goto down

H. P. Lovecraft
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Slovakia Gothic Forum  :: Art & Literature :: Próza-
Prejdi na: